5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветКои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција?

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција?

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа фотографија во рекордно време го обиколи светот и станува симбол на страдањата во Турција и Сирија.Станува збор за Месут Ханчер, неговата ќерка имала 15 години и се викала Имрак и живееле сосема мирен живот.

Од најлошата можна причина, ликот на Месут ја обиколи планетата.

Турските медиуми ја пренесуваат тажната приказна зад фотографијата. Месут е спасител, кој помагал во расчистувањето на урнатините и спасувањето на луѓе во турскиот град Кахраманмараш, кој се наоѓа во центарот на разорните земјотреси што во понеделникот ја погодија оваа земја и соседна Сирија. За жал, не успеал да ја спаси ќерка си.

Истрчал кон зградата каде што се наоѓала, а она што следеше беше сцената која го расплака светот. Месут седи на урнатините и ја држи раката на неговата почината ќерка. Во моментите на најголемата тага тој не се одвојувал од телото на петнаесетгодишното девојче

Месут на глас рекол: „Господ да те помилува, немам живот без тебе. Нема ништо во мене, тоа го нема без тебе“.

Ја пуштил раката дури кога спасувачите морале да ја однесат бидејќи го извлекле нејзиното безживотно тело од урнатините. Дотогаш не се одвојувал.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...