26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаМВР на Бугарија потврди дека ќе го обезбедува Пендиков

МВР на Бугарија потврди дека ќе го обезбедува Пендиков

Откако бугарските власти најавија дека секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, Христијан Пендиков, ќе добие свое лично обезбедување зашто стравувал за својот живот, тоа вчера било и официјално потврдено на средбата која Пендиков ја одржал со министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев.

Тој се обврзал да го обезбедува Пендиков за да му ја гарантира безбедноста. Претходно бугарскиот министер за внатрешни работи побара нова средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски откако на 4 февруари бугарски граѓани не влегоа во Македонија за чествувањето на Гоце Делчев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...