13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаСветИлјадници понуди за посвојување на бебето Аја, што на арапски значи чудо...

Илјадници понуди за посвојување на бебето Аја, што на арапски значи чудо кое се роди под урнатините во Сирија.

Бебето се вика Аја, што на арапски значи чудо. Кога спасувачите го пронајдоа, тоа со папочната врвца беше врзано за мртвата мајка. Девојчето во моментов е хоспитализирано во болница чиј директор исто така има бебе четири месеци постаро од Аја, па неговата сопруга сега ги дои и двете бебиња

Би-би-си
Илјадници луѓе се понудија да го посвојат девојчето кое се роди под урнатините од зграда во Северозападна Сирија, по разорниот земјотрес во понеделникот, пишува Би-би-си.

Кога беше спасено, бебето сè уште беше поврзано со папочната врвца со мајката. Видеата од нејзиното спасување станаа вирални.

Се вика Аја, што на арапски значи чудо.

Аја сега е во болница.

„Таа пристигна во понеделникот во лоша состојба, имаше модринки, беше ладна и едвај дишеше“,

вели педијатарот што се грижи за неа, Хани Маруф.
Бебето сега е во стабилна состојба. Во болница го однел подалечен роднина.

Во својата сторија Би-би-си наведува дека илјадници луѓе преку социјалните мрежи побарале детали како може да ја посвојат, но одредени информации се дека нејзиниот вујко ќе се грижи за неа.

Докторот и директор на болницата каде што е сместена Аја, вели дека и тој добил десетици повици со понуди за посвојување од целиот свет.

„Нема да дозволам некој да ја посвои сега. Сè додека не се врати нејзиното далечно семејство, ќе ја третирам како моја“,

вели менаџерот Атија.
Тој има ќерка која е четири месеци постара од Аја, па неговата сопруга сега ги дои и двете бебиња.

Родниот град на Аја е Џиндарис. Нејзините мајка, татко и сите четири братчиња и сестрички загинаа во земјотресот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...