13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветДодека опозицијата бара оставка од Рама, тој си прави скулптура во ателје...

Додека опозицијата бара оставка од Рама, тој си прави скулптура во ателје и мува не го лази…

Со неколку помали инциденти, пред сè со фрлање пиротехнички средства на влезот на владиниот објект, заврши денешниот, последователен антивладин протест, организиран од албанските Демократи предводени од Сали Бериша, кои добија поддршка и од Партијата на слободата на поранешниот претседател Илир Мета.

На протестот, што се одржа на плоштадот „Народни херои“, пред албанската Ввлада, а на кој присуствува илјадници граѓани од сите делови на земјата, се обратија повеќе говорници, а говорите ги заокружи Бериша, кој предупреди дека „револуцијата продолжува и в понеделник пред албанскиот парламент“ најавувајќи нов протест.

Ние сме во света мисија против држава која се однесува полошо од која било османлиска, нацистичка, фашистичка, диктаторска, која Албанија ја знаела до денес. На Еди Рама му набавивме билет, нема враќање! Мисионери како нас, ништо не може да ги спречи! Ја имаме вистината, ги имаме идеалите, ја имаме нашата љубов кон оваа земја. Ја имаме нашата лојалност кон нашите пријатели. Ништо не може да не спречи на овој пат. Еди Рама го претвори Парламентот во срам на нашата национална историја, полош од парламентот на Путин и Лукашенко. Револуцијата нè повикува, в понеделник сите пред парламентот, рече меѓу другото Бериша.

Додека надвор се протестираше, Рама, кој по занимање е склуптор, на социјалните мрежи постираше видео-запис како во неговото уметничко ателје изработува склуптура.

Инаку, за безбедноста на протестот беа ангажирани над 1.500 припадници на министертвото за внатрешни работи. Полициски кордон имаше и пред владата и пред други државни институции. Вратата на Владата беше блиндирана, за да се избегне влез на демонстрантите во зградата. Фрлените пиротехнички средства кон владата само за момент го придвижија кордонот, но веднаш состојбата се смири.

Приведени се две лица, а полицискиот службеник кој доби лесни повреди од протехничките средства, по укажаната лекарска помош беше пуштен дома.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...