13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Охрид ученици добиваат образовни институции според највисоки стандарди.

Во Охрид ученици добиваат образовни институции според највисоки стандарди.

Во Охрид ученици добиваат образовни институции според највисоки стандарди.

Во СОСУ „Св. Кирил и Методиј“ во 2022 година извршени се низа инвестиции.

➡Целосно се промена електрична инсталација во вредност од 564.169 денари.

➡Се набави ИТ опрема во вредност од 550.000 денари.

➡Се набавија лектири 185.500 денари.

➡Се набавија машини за чистење на подови во вредност од 500.000 денари.

➡Партерно се уредува целокупниот простор околу училиштето. Се поставија четири настрешници и се реализира училница на отворено. Овие зафати се во вредност од 2.808.400 денари.

➡Набавени се смарт табли 500.000 денари.

➡Целокупниот систем за греење се замена и се постави нов и енергетски поефикасен. За таа цел се поставуваат топлотни пумпи. Вредноста на оваа активност е 11.498.486 денари.

➡Се постави термофасада на целото училиште во вредност од 8.279.446 денари.

Во ОСУ „Св. Климент Охридски“ започнаа градежните активности за изградба на ограда. После тоа се продолжува со партерно уредување на дворот и реализација на атлеткса патека.
➡Во ова училиште претходно се изврши реконструкција на тоалетите.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...