9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаКовачевски: Огромна победа на државата во Стразбур!

Ковачевски: Огромна победа на државата во Стразбур!

Решението на судот во Стразбур, во кое се посочува дека за важноста на аболициите од претседателот Ѓорѓе Иванов може да се одлучува откако ќе завршат судските постапки, премиерот Димитар Ковачевски го оценува како „огромна победа на државата“. Тој смета дека Владата победила во процесот.

– Македонскиот тим даде се од себе и издвојува победа во исклучително комплексен случај. Со одлуката на судот во Стразбур која во случајов е во корист на државата, жалбите на апликантите се прогласени за недозволени вклучително и во делот на наводните помилувања. Аргументите на Владата се уважени од Стразбур. Спротивно на тврдењата на апликантите, судот не утврди прекршување на европската конвенција за човекови права – рече Ковачевски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...