11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветОд мртви пациенти ваделе импланти, ги продавале и ги вградувале на живи-...

Од мртви пациенти ваделе импланти, ги продавале и ги вградувале на живи- Голем скандал ја тресе Романија.

Во Романија е покрената истрага против пет лекари, од кои еден е приведен, поради сомнеж дека продале стотина дефибрилатори и пејсмејкери извадени од починати пациенти, соопшти денеска романското обвинителство.

Еден од петте лекари, кои работеле во болница во Јаши, се наоѓз во притвор додека трае истрагата по обвинение за злоупотреба на положбата и примање поткуп, наведува обвинителството.

Според извештаите, тој лекар надгледувал група од четворица други лекари, кои му доставувале импланти за срце извадени од починати пациенти без нивно или одобрение од семејствата.

Лекарот е осомничен дека извршил 238 операции од 2017 година користејќи импланти од починати пациенти или од непознато потекло, со што неговите пациенти биле изложени на опасност од компликации или смрт.

Голем број од тие импланти, кои лекарот ги препорачал, не биле неопходни и биле препорачани врз основа на лажни дијагнози или претходно препишани лекови што би довеле до одредени симптоми, соопштуваат од обвинителството.

Романскиот здравствен систем е поткопан од корупција, неефикасност и управување под политичко влијание, пишуваат медиумите, истакнувајќи дека земјата изградила само една болница во последните 30 години, дека најмалку троши за здравството во ЕУ и дека десетици илјади лекари и медицински сестри емигрираат.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...