15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаСветСекој ќе заплаче кога ќе го погледне ова видео: Татко и ќерка...

Секој ќе заплаче кога ќе го погледне ова видео: Татко и ќерка повторно се сретнаа по земјотресот

Бројот на жртвите во Турција од час во час се зголемува и надмина 40.000 лица. Неколку илјади луѓе загинаа и во соседна Сирија. Меѓутоа, во низата на страшни сцени, турските медиуми јавуваат и за емотивни моменти каде спасени од под урнатините повторно се среќаваат со семејствата.

Четиригодишното девојче Гада Ајан и нејзиниот татко Ахмет повтотно се сретнаа откако со денови беа заробени во урнатините. Гада била спасена и пренесена во болница.

„Кога почна да се тресе, ја грабнав ќерка ми и целото семејство почна да бега. Куќата се урна врз сите нас“, рече Ахмет во интервју за Си-Ен-Ен Турк. За жал, неговата сопруга и седумгодишниот син не успеале да се спасат.

Ахмет го слушал плачот на синот додека бил заглавен. Гада лежела на ногата на Ахмет и двајцата биле заробени. На четвртиот ден под урнатините, Ахмет изгубил секаква надеж, но малата Гада не му дозволила да се откаже.

„Постојано ми велеше да престанам да плачам и да ја погледнам светлината што се пробива. Тоа ме одржуваше во живот“, рекол Ахмет. Гада поминала со гребнатинка, додека половина час подоцна спасувачите успеале да го ископаат и Ахмет.

„Тоа е моето девојче. Таа е мојот херој“, заклучил таткото на четиригодишната Гада, која заедно со него ќе мора да ја преброди загубата на сопругата и синот.

https://makfax.com.mk/svet/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%BE-%D0%B8-%D1%9C%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0/?fbclid=IwAR3zAWqSzadw41uyW8Ji9m-PnTzbwasnInX75GcBEOlO0RGs-WP23DIqeNw#brid_cp_Brid_76737097

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...