14.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветСпасувач од БиХ се вратил од Турција со мачка спасена од урнатините,...

Спасувач од БиХ се вратил од Турција со мачка спасена од урнатините, а наречена по девојката спасена по 248 часа

Сабахудин Спаховиќ, водачот на спасувачкиот тим на БиХ кој им помогна на жртвите од земјотресите што ја погодија Турција, посвои мачка спасена од урнатините и ја донесе со себе во Сараево по мисијата. „Заедно со моите колеги, пред да заминеме од Република Турција, од спасувачката мисија, најдовме маче кое беше многу исплашено. Таму ја преживеа целата оваа несреќа. Решивме да ризикуваме и да ја пренесеме преку граница и сега е овде кај нас. Јас ќе ја посвојам“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...