13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВнукот на газдата на „Пуцко Петрол“ ќе биде иден обвинител

Внукот на газдата на „Пуцко Петрол“ ќе биде иден обвинител

Емрах Михтароски, внук од сестра на актуелниот градоначалник на општина Пласница и основач на „Пуцко петрол“, Алија Јаоски, се најде меѓу многуте имиња на правници кои го положија завршниот испит на Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО).

Михтароски се најде на 52 место од 57 кандидати на конечната листа на изборот дали некој кандидат ќе биде судија или јавен обвинител, откако успеал да освои 53.97 поени. На писмениот дел од тестот, Михтароски добил оцена 5.50 а на усниот дел бил оценет со 1.98.

Тој во иднина ќе биде јавен обвинител во она апелациско подрачје каде што, според планот за вработување јавни обвинители, ќе има најголема потреба од тоа.

Инаку Михтароски е дипломиран правник кој во ноември 2022 година докторирал на правниот факултет при УКИМ во Скопје на тема „Создавањето на сопственичката структура и положбата на малцинските акционери во корпорациите“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...