7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата ја замрзна цената на лебот на 33 денари, укината субвенционираната струја...

Владата ја замрзна цената на лебот на 33 денари, укината субвенционираната струја за пекарите

Владата на последната седница ја укина мерката за повластена цена на електрична енергија за производителите на прехранбени производи, а ја замрзна и цената на лебот.
Јас неоправдано покачување на цените нема да дозволам. Помина доволно време од донесувањето на последниот пакет мерки со кој требаше да се намалат цените. Инспекторатот утврди дека цените се намалени незначително или не се намалени воопшто. Мерката субвенционирана струја за прехрабената индустрија ја укинавме на денешната седница на Влада. Производителите на основни прехранбени производи ќе се снабдуваат со електрична енеергија согласно Законот за енерегетика, рече премиерот Димитар Ковачевски.

– Со втората одлука ја замрзнавме цената на белиот или полубел леб, сечен и на парчиња на 33 денари. За леб со тежина под 400 грама се утврдува цена под 33 денари, додаде тој.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...