8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНа 11-ти март во Охрид ќе се одржи првото официјално Државно првенство...

На 11-ти март во Охрид ќе се одржи првото официјално Државно првенство на Македонската Традиционална Таеквондо Федерација.

На 11-ти март во Охрид ќе се одржи првото официјално Државно првенство на Македонската Традиционална Таеквондо Федерација.

Неодамна Агенцијата за млади и спорт (АМС) ѝ додели решение за дејност на Мaкедонската традиционална таеквондо федерација што веќе 31 година го негува таеквондото како спорт.
Првенството ќе го организира клубот „Мастер” од Охрид, како најстар клуб.

Учесниците ќе се натпреваруваат во форми и спаринг во категориите: деца, млади, постари млади, јуниори и сениори, во машка и женска конкуренција.

Котизацијата е 1.000 денари по натпреварувач, а рокот за пријавување е до 9-ти март до 24:00 часот.

Натпреварите ќе се одржуваат во спортскиот центар „Билјанини извори“ во малата сала, а свеченото отворање ќе биде од 12:00 часот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...