7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМедицинска сестра крадела цитостатици од Клиниката за онкологија !!!

Медицинска сестра крадела цитостатици од Клиниката за онкологија !!!

Вработена на Клиниката за онкологија крадела цитостатици од Клиниката, кои биле вредни илјадници евра, дознава „Слободен печат“ од свои доброупатени извори.

Министерството за внатрешни работи во својот билтен информираше дека вработената работи на Клинички Центар, вози „Рено Клио“ во кое возило биле пронајдени ампулите, но без да информира дека се работи за скапи лекови за најризичните групи пациенти, кои со месеци се жалат на нивен недостаток.

За конкретниот случај ќе има и судска постапка за кривично дело „послужување“, а непознато е во колкав временски период вработената ги крадела ампулите, најверојатно за препродавање.

„Слободен печат“ дознава дека во вторникот наутро кај медицинската сестра кој работела во дневната болница на Клиниката за онкологија, со 10-годишен работен стаж, пронајдени биле 20-тина ампули од различни видови цитостатици. Кражбата била регистрирана претходниот ден на камерите во болницата. По распитот сестра се вратила дома и се предозирала со поголемо количество апчиња и била згрижена на Клиниката за токсикологија, од каде денеска е пуштена во добра здравствена состојба.
ЗА ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ ТУКА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...