7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЦените на нафтата паднаа под 85 долари за барел

Цените на нафтата паднаа под 85 долари за барел

Цените на нафтата денеска паднаа под 85 долари на меѓународните берзи, бидејќи расположението на инвеститорите беше заматено од целниот раст на Кина оваа година и стравувањата од можно агресивно зголемување на каматните стапки во САД.

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше пониска за 1,07 долари во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 84,76 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по пониска цена за 99 центи, од 78,69 долари.

Берзите на почетокот на неделата се во фокусот на Кина и целната стапка на раст на втората по големина светска економија оваа година. Пекинг вчера објави дека има за цел стапка на раст од околу пет проценти оваа година, половина процентен поен пониска од она што го планираа за 2022 година.

Минатата година, кинескиот БДП порасна за само три проценти, а може да се постави цел опсег до шест проценти за 2023 година.

Премиерот Ли Кечијанг вчера изјави дека основата за стабилен раст треба да се консолидира, додавајќи дека недоволната побарувачка останува истакнат проблем и дека очекувањата на приватните инвеститори и бизниси флуктуираат.

Пазарите се плашат и од последиците од зголемувањето на каматните стапки во водечките светски економии, па внимателно ги следат сигналите од централните банки.

Претседателот на Федералните резерви на САД, Џером Пауел, ќе сведочи пред Конгресот утре и во среда и најверојатно ќе треба да одговори на прашањето дали ФЕД ќе треба повторно значително да ги зголеми каматните стапки за да ја спречи инфлацијата.

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард минатиот викенд изјави дека е „многу веројатно“ дека ќе ги зголемат каматните стапки овој месец за да го ублажат растот на цените.

Трговците така почнаа да го факторизираат зголемувањето на каматите во цената на нафтата, но се надеваат дека тие ќе бидат поблаги од лани. „Цените на нафтата продолжуваат да балансираат помеѓу оптимизмот околу отворањето на Кина и нервозата дека агресивната ФЕД може да ѝ наштети на американската економија“, рече Вандана Хари од Ванда Инсајтс.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) во посебен извештај објавија дека во петокот барел од нафтената кошничка на нејзините членки поскапела за 60 центи, на 83,80 долари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...