19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Маршираме за родова еднаквост и праведно општество

Спасовски: Маршираме за родова еднаквост и праведно општество

СДСМ за еднакви и моќни жени! Маршираме за родова еднаквост и праведно општество! Бевме упорни и посветени во секојдневното создавање на можности, сѐ до постигнување на целосна правична застапеност и родова еднаквост, напиша на Фејсбук министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешното учество на Осмомартовскиот марш во Прилеп што се одржа во организација на Форумот на жени на СДСМ.
Наша задача како креатори на политики, како што посочува Спасовски, е да се залагаме за економска и социјална рамноправност, за создавање услови за нашите мајки, сопруги и ќерки, за нашите колешки и соработнички полесно да се справуваат со дискриминацијата, насилството и сиромаштијата.
-Само со колективна акција ќе имаме инклузивно и солидарно општество, потенцира Спасовски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...