17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаПревентивни активности на СВР Охрид.

Превентивни активности на СВР Охрид.

Денеска (07.03.) од страна на Отсекот за превенција при СВР Охрид и Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Охрид, а во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на подрачјето на Охрид беа спроведени превентивни активности во рамки на кампања – “Не користи мобилен телефон“ . Притоа на повеќе локации на подрачјето на Охрид полициските службеници на учесниците во сообраќајот им укажуваа за важноста од почитувањето на прописите поврзани со неупотребата на мобилни телефони при возење, а воедно им делеа печатени материјали, изработени со поддршка од РСБСП со едукативна содржина, особено околу ризиците што ги носи користењето на мобилен телефон додека се управува со моторно возило.

Инаку, во изминатите денови од страна на Отсекот за превенција при СВР Охрид и Полициската станица од општа надлежност Дебар беа реализирани четири едукативни работилници на тема – “Говор на омраза“ при што учениците од прва година од средното дебарско училиште “28-ми Ноември“-Дебар како и учениците од средното училиште “Ата-Центар“ од Жупа, преку видео презентација беа запознаени со штетноста и последиците од говорот на омраза. Целта на овие едукативни предавања беше подигање на свеста на децата за поимот – говор на омраза – како и препознавање, превенирање и спречување на оваа социо-девијантна појава.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...