15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаКовачевски не открива како и оди на жена му бизнисот со фотоволтаици

Ковачевски не открива како и оди на жена му бизнисот со фотоволтаици

Премиерот Димитар Ковачевски запрашан како оди бизнисот со фотоволтаици на неговата сопруга за кој „А1он“ објави претходно, рече дека обновливите извори на енергија се нешто што како тие како Влада го поттикнале и дал резултати после една година.
Наместо со одговор на новинарско прашање за неговиот семеен бизнис Ковачевски му се обрати на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Обновливи извори на енергија се нешто што како Влада го поттикнавме и резултатите се 182 мегаварти инсталиран капацитет за една година. Би му порачал на лидерот на опозицијата дека секогаш ја промашува работата како што ја промаши во јануари дека ќе има парламентарно мнозинство, се што јас и моето семејство имаме е пријавено во анкетен лист, во сите институции. Да, тоа е иднината, не само во обновливите извори. Ние сме едни од лидерите во регионот на обновливи извори на енергија. Цел еден блок на РЕК Битола може да биде заменет во моментов со енергијата од фотоволтаиците – рече премиерот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...