17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаВработен во шумска полиција од запленето возило ги украл дрвата и акумулаторот...

Вработен во шумска полиција од запленето возило ги украл дрвата и акумулаторот !!!

СВР Битола поднесе кривична пријава против Р.П.(45) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Пријавениот, вработен во шумска полиција, по спроведена акциска контрола на место викано „Беловодица“, во која било одземено патничко возило натоварено со бесправно исечени огревни дрва, наместо да ги повика вработените во подрачното Шумско стопанство „Црн бор“ – Прилеп да го подигнат возилото и дрвата, тој растоварил поголем дел од дрвата, а оставил помал дел.

По ова пријавениот го прикачил одземеното возило за службеното возило и го доставил до „Црн бор“ Прилеп, каде го предал со записник, а потоа го извадил акумулаторот од одземеното возило и го земал со себе – информираат од МВР.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...