8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБуџетот на Општина Куманово оштетен за милион и триста илјади евра..

Буџетот на Општина Куманово оштетен за милион и триста илјади евра..

БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА КУМАНОВО ОШТЕТЕН ЗА МИЛИОН И ТРИСТА ИЛЈАДИ ЕВРА

На последната седница на советот на Општина Куманово беше изгласана предлог одлуката за отпис на парични побарувања по основ на комунална такса за фирма и данок на имот за правни и физички лица во износ од 1.300.000 евра.

Ваквото носење одлуки во советот повторно ни потврдува дека работењето на градоначалникот Максим Димитриевски е селективно и спротивно од интересите на жителите на Куманово.

❌Општинската администрација намерно не вршела надзор на законските даночни решенија, не превземала соодветни и навремени законски предвидени дејствија и свесно допринела за апсолутна застареност на побарувањата.

Жителите во Куманово реагираат дека општината ни е заробена и работи селективно и затоа бараат да се стави крај на оваа пракса. Истите споделија секојдневни проблеми каде за заборавена една неплатена сметка спрема јавните претпријатија без направена достава завршуваат кај некој од локалните извршители и со присилна наплата ги подмируваат побарувањата кои ги имаат доверителите од нив.

Левица ЛО Куманово го осудува ваквото селективно работење на градоначалникот. Штитење на негови блиски фирми и отпишување на долгови е спас за елитата, а истовремено присилната наплата ги осиромашува жителите на Куманово.

Левица

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...