13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОва ли е тоа Европско Здравство?!- Во Струмица денес донесен ренген за...

Ова ли е тоа Европско Здравство?!- Во Струмица денес донесен ренген за снимање заб !!!!

Рентгенот на заб, пациентите од струмичко повеќе нема потреба да го плаќаат на приватно. По апартот за рентген панорама за снимање на горна и долна вилица, ЈЗУ „Здравствен дом“ Струмица набави и мобилен рентген апарат за снимање на заб. Опремата е набавена со сопствени средства од установата и треба да овозможи квалитетна дијагностика само со партиципација.
Директорката на ЈЗУ „Здравствен дом“ Струмица, д-р Љубица Митева вели дека освен на стоматологија, нови инвестиции има и во Службата за вакцинација во која за прв пат е обезбеден агрегат за чување на вакцини, а неколку други служби добија нова столарија која треба да овозможи поголема енергетска ефикасност.

Од неодамна беа подобрени и условите во Итната медицинска помош. За прв пат од како постои службата просториите во кои таа е сместена беа целосно обновени и реконструирани.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...