8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБесими ги повика младите да не заминуваат во странство бидејќи за 7...

Бесими ги повика младите да не заминуваат во странство бидејќи за 7 години ЕУ ќе дојде кај нас

Над 9000 млади луѓе секоја година ја напуштаат земјава, а околу 1500 од нив се школуваат во високообразовните институции во Словенија… Потребно е инвестирање во образованието , но и вработување на младите во институциите за да ги задржиме во земјава… Ова беше кажано на денешната панел дискусија „ Враќање и задржување на домашниот млад високообразуван кадар од Словенија во Македонија“, во организација на Стопанската комора на Северна Македонија.
Министерот за финансии Фатмир Бесими ги повикува младите да се стрпат и да останат дома бидејќи за седум години ЕУ ќе дојде кај нас. Изјавата за министерот за финансии доаѓа во време кога земјава размислува за увоз на странска работна сила бидејќи статистиките покажале дека годишно ни недостасуваат по 10 илјади работници… Земјава на заинтересираните им нуди плата од околу 200 евра.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...