5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаUncategorized @mk15 години затвор за мајката што ја продаваше ќерката за секс за...

15 години затвор за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

ема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава сексуални услуги. Апелација одлучи да ги потврди 15-те години затвор. Ова значи дека се одбиени жалбите на мајката, која бараше помала казна, но и на Обвинителство, од каде што бараа поголема казна за направеното дело…

Потврдена е пресудата. Жалбите се одбиени“, велат од Апелација за „Макфакс“.

Жалби на првостепената пресуда имаше и од двете страни. Жалбата на мајката беше дека таа има признание на вина, а казната ѝ е високо одмерена. Обвинителството, пак, бараше поголема казна бидејќи противправните дејствија врз малолетното девојче траеле три години.

Мајката Налиље пред судот призна дека ја запознала ќерка си со поранешниот полицаец, па употребувајќи физичка сила, ја носела во неговата куќа и за паричен надомест од 2.000 денари, а понекогаш и за 500 денари, му овозможила да врши полови дејства со малолетничката.

Девојчето било малтретирано од двајцата родители. Таткото почина за време на судењата пред изрекувањето на пресудата од Кривичниот суд. По предметот е одлучено од Апелација за една година.

Претходно, Апелација ја намали казната на експолицаецот Александар Костовски обвинет за трговија со малолетничка и за силување на нејзиниот брат. Откако Костовски во Кривичен суд доби 18 години затвор, Апелација му намали две години и сега е осуден на 16 години затвор.
Извор: МакФах

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...