7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДиректорот на Идризово разрешен, се истражува кој од вработените знаел за тунелот

Директорот на Идризово разрешен, се истражува кој од вработените знаел за тунелот

Се истражува дали затворски службеници биле вклучени во планот за организирано бегство низ тунел кој го копале затвореници од КПУ Идризово.

Како што објави „Фокус“ претходно тунелот почнувал од место кое затворениците го користеле за шетање, поради што постои сомнеж дека припадници на затворската полиција знаеле за тоа.

Доколку се утврди дека некој директно учествувал во таа работа ќе мора да одговараат, без разлика дали се работи за осудени или вработени кои го помогнале тоа – рече директорот на Управата за извршување на санкции, Јовица Стојановиќ.

Во таа насока, вчера беше разрешен директорот на затворот Идризово, Шпенд Тахири. Владата го разреши Тахири без најава и без објаснување.

Премиерот, Димитар Ковачевски, не појасни зошто Тахири се разрешува и одби да коментира дали е тоа поврзано со денешното откривање на тунелот. На место на Тахири, за нов в.д. директор на најголемиот затвор во државата е именуван генерал-мајор Зоран Јовановски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...