5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЛекарската комора ѝ бара 500 евра на жената што остана без дојки...

Лекарската комора ѝ бара 500 евра на жената што остана без дојки по грешка, за да ѝ го даде извештајот од надзорот

Пациентката што остана без дојки поради грешна дијагноза за канцер не може да си го земе извештајот од стручниот надзор во Лекарската комора ако не плати 500 евра. Тоа е одговорот кој нејзината адвокатка го добила вчера во просториите на Лекарската комора, иако извештајот е готов, а побаран е во 2019 година. Извештајот го има обвинителството, министерството за здравство ама не и пациентката на која била извршена двојна масектомија и која 5 години чека исход од постапката која уште е во фаза на предистражна постапка.

-Образложението што ми го дадоа е дека надзорот на барање на пациент мора да се плати и дека сумата е 30.000 денари, вели за „Слободен печат“ адвокатката Павлинка Гичева Петкова.

Од Министерството за здравство велат дека Министерството за здравство согласно Законот за здравствена заштита може да и наложи на Лекарската комора да изврши стручен надзор.

„Трошоците за вршење на стручните надзри кои се на барање на Министерството за здравство ги покрива самата Лекарска комора. За другите случаи информација може да побарате од Лекарската комора“, соопштија од МЗ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...