13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаФатмир Меџити: Не сме го контактирале семејството на починатото девојче од Битола,...

Фатмир Меџити: Не сме го контактирале семејството на починатото девојче од Битола, чекаме директорот да дојде во Скопје

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за здравство Фатмир Меџити го чекаат директорот на болницата во Битола да пристигне во Скопје и да ги брифира за случајот со шестгодишното девојче кое завчера почина на одделението за Интензивна нега.

– Штом слушнавме, постапивме и таму веќе се инспекциските служби, кога ќе имаме информации ќе ги објавиме. Со семејството не сме контактирале, ќе го контактираме наскоро. Во текот на денот чекаме да пристигне директорот Александар Обедниковски – рече Меџити.

Премиерот Ковачевски откри дека бил почнат вонреден надзор за случајот.

– Имам информации, разговаравме со министерот за здравство. Почнат е вонреден надзор за случајот во битолската болница. Откако сите детали ќе ги имаат надлежните институции и врз основа на факти ќе се утврди објективната состојба и врз основа на факти треба да се изречат санкции таму каде што ќе биде потребно – истакна Ковачевски.
Шестгодишно девојче почина на Детското одделение во Битолската клиничка болница.

Девојчето било донесено во болница околу 10 часот со симптоми на настинка, покачена температура и дијареа. Било примено на Педијатрија, каде што според информациите му била дадена терапија и инфузија. Состојбата на детето нагло се влошила и околу 14. часот починало.

Од обвинителството за А1он велат дека се превземени сите мерки за обезбедување на комплетната медицинска документација, а се чекаат и резултатите од обдукцијата за да се утврди од што починало девојчето.
„ Во моментов не можеме да дадеме повеќе информации, додека не заврши обдукцијата и не се спроведат сите потребни мерки“ велат од обвинителството.

Извор:А1он

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...