17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаБитолчани го кренаа својот глас: „Уште колку здрави деца како Јана треба...

Битолчани го кренаа својот глас: „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“, „Ако си немаш пријател умри си“,

Под мотото „Правда за Јана – Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола започна протестот за прераната смрт на шестгодишната Јана Христовска која минатата недела почина во болницата во Битола по примена инфузија.

„Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“, „Ако си немаш пријател умри си“, „Немаме солзи да ви ги исплачеме гревовите“, „Вие во бели мантили, ние во црни кошули“, „Партизирано здравство“… се само дел од пораките кои ги напишаа битолчани во знак на гнев и незадоволство од здравствениот систем.
Протестот го организираат родителите на Јана и нејзиниот кум кои рекоа дека сакаат да го насочат вниманието за состојбите во македонското здравство, додека го чекаат извештајот од обдукцијата која треба да го даде одговорот од што настапила смртта кај Јана.

Семејството Христовски не е задоволно од извештајот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, кој соопшти дека нема грешки во лекувањето на Јана и дека без оглед на примената инфузија и високиот шеќер во крвта, Јана починала од застој на срцето.

Јана почина минатата среда на Детското одделение во битолската болница откако со симптоми на настинка и повраќање била однесено на лекар. По првично измерените девет единици шеќер во крвта Јана примила инфузија со гликоза, по што шеќерот покажал 19 единици на следното мерење. Семејството се сомнева во грешки во лекувањето.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...