5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВи благодарам што се кренавте на нозе за мене- Собрани околу 90.000...

Ви благодарам што се кренавте на нозе за мене- Собрани околу 90.000 евра за лекувањето на Никола, недостигаат уште над 20.000

Матурантот Никола Георгиев, кој вчера се врати од Турција, каде му биле направени испитувања за утврдување на текот на лекувањето, јавно се заблагодари на големата хуманост од народот. Тој открива дека досега се собрале околу 90.000 евра од донации, а потребната почетна сума за лекувањето изнесувала над 110.000 евра.
На младото момче од Скопје пред два месеци му бил дијагностициран карцином на коски. Во разговор за ,,Фокус” тој порача дека верува во хуманоста на нашиот народ, и дека со сите сили ќе се бори против болеста.

-Во текот на вчерашниот ден заедно со тимот на Медикал Караџи Турс Македонија се вративме од Турција каде ми беа направени потребните испитувања и се утврди текот на моето лекување. На 24-ти април после Велигденските празници ќе заминам повторно во Р. Турција каде ќе започне моето лекување со соодветните хемотерапии.
Немам зборови со кои би можел да ја искажам мојата благодарност и со кои би можел да ви се заблагодарам на сите вас што ми помогнавте на било каков начин, што дониравте, што се организиравте за мене, што ми дадовте уште повеќе сила.

Ме чека долг пат, многу терапии, испитувања, борба, но не се откажувам и Ви ветувам дека сега сум уште посилен, знаејќи и гледајќи колку само луѓе застанавте зад мене, како сите се кренавте на нозе за мене со цел да се соберат потребните парични средства и што побрзо да започнам со лекувањето. Лекувањето кое се утврди дека за почеток ми е потребно и морам да го започнам чини 110.000 евра и благодарение на сите вас успеавме да собереме 90.000 евра, сума која ми беше недостижна и за која мислев дека ќе треба многу време за да ја соберам-информира Никола.

Додава дека е уверен како со помош на хуманите луѓе ќе се собере и преостанатиот износ.

Сите кои сакаат да се вклучат во оваа хумана акција, може да донираат на телефонските линии или пак на жиро сметка.

Броеви за донирање:
143 117 Телеком
143 488 А1

Стопанска банка 200003717578051 –
Девизна сметка MK07200004066300617
Никола Георгиев

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...