6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонската традиционална таеквондо федерација дел од Европската елита во Језоло, Италија

Македонската традиционална таеквондо федерација дел од Европската елита во Језоло, Италија

Македонската традиционална таеквондо федерација деновиве учествува на Европското таеквондо ИТФ првенство во Језоло, Италија.

Боите на нашата држава под водство на претседателот на федерацијата Марјанчо Лазаревски ќе ги бранат седум искусни натпреварувачи:

Софија Колушоска, црвен појас, ќе се натпревараува во девојчиња 11-14 години во две дисциплини,форми за црвен појас, борби – 50 кг. (државен првак )
Хриситјана Парулеска, црн појас I дан, во девојчиња 11-14 години во две дисциплини, форми црн појас I дан, борби – 50 кг. (државен првак и актуелна вицешампионка од Пореч –Хрватска 2022год.)
Давид Крстески, црн појас I дан, ќе се натпревараува во јуниори 14-15 години во две дисциплини, форми црн појас I дан , борби – 55 кг. (државен првак и актуелен вицешампион од Пореч –Хрватска 2022год.)
Владимир Димитриевиќ, црн појас I дан, ќе се натпревараува во јуниори 14-15 години во спаринг борби – 60 кг.(државен првак )

Елена Јанеска, црн појас I дан, во јуниорки 16 -17 години во две дисциплини, форми црн појас I дан , борби – 70 кг. (државен првак и актуелна вицешампионка од Пореч –Хрватска 2022год.)
Давид Велковски, црн појас I дан, во сениори во две дисциплини, форми црн појас I дан , борби – 71 кг.(државен првак)
Божидар Димитриевиќ, црн појас I дан, ќе се натпревараува во сениори во две дисциплини, форми црн појас I дан , борби – 85 кг. (државен првак ).

– При подготовките го дадовме нашиот максимум и се надеваме на солидни резултати. Тројца од нашата екипа се во одбрана на минатогодишниот успех од Европското првенство во Европа, каде станаа Европски вицешампиони. Се надеваме дека сите ќе го дадат максимумот и ќе не израдуваат со добар пласман. Голема благодарност до генералниот спонзор „ПН Метал”, како и до Општина Охрид, Лазаревски.

Сите членови на нашата екипа имаат антидопинг сертификати, кои се задолжителни за учество на сите врвни натпреварувања.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...