5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНа првиот натпреварувачки ден, Македонската MTTF репрезентација го доби првиот медал- Парулеска...

На првиот натпреварувачки ден, Македонската MTTF репрезентација го доби првиот медал- Парулеска Христијана од Охрид се закити со сребро.

Македонската репрезентација во традиционално теквондо MTTF во рамки на ITF учествува на Европско првенство во ITF кое се одржува од 17.04-24.04 во Јесоло-Италија

На ова европско првенство, како прво континентално натпреварување после пандемијата, учествуваат натпреварувачи од 27 земји
Како најбројни се репрезентациите на Украина, Чешка,Грција,Англија,Италија, но тука се и репрезентациите од Србија, Хрватска,Германија, Австрија,Словенија,Ирска,Велс,Бугарија…
За прв пат, по добивање на решение од Агенција за Млади и Спорт за MTTF Традиционално Теквондо Федерација на Македонија, нашата Македонска репрезентација е составена од претседателот Марјанчо Лазарески кој воедно е и селектор и 7 репрезентативци и тоа 3 во женски и 4 во машки категори
На првиот натпреварувачки ден, на наше задоволство Македонската MTTF репрезентација го доби првиот медал. Парулеска Христијана од Охрид, нијанси ја оделија од победа,па се закити со сребро.

Наптпреварувањата продолжуваат и сметам дека имаме квалитетни натпреварувачи и реални очекувања за уште одличја-изјави селекторот на Македонската MTTF репрезентација Марјанчо Лазарески

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...