5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДокторот обвинет за пожарот во тетовската болница пречекан со аплауз: Ослободете го,...

Докторот обвинет за пожарот во тетовската болница пречекан со аплауз: Ослободете го, го чекаат пациенти

Докторот Бобан Вучевски кој е обвинет за пожарот во модуларната болница во Тетово, со аплауз беше пречекан од пациенти пред судот каде се даваа завршни зборови.
Тој се поздрави со дел од нив, кои беа собрани за да побараат слобода за него. Се заблагодари и за поддршката. Десетици граѓани порачаа дека судот треба да донесе ослободителна пресуда.

Конечно време е веќе да се донесе ослободителна пресуда за докторот. Да не доаѓа до овие судници, на него му е местото да биде со пациентите. Затоа за жал, во нашава држава, најдобрите и најхумани доктори ќе ни ја напуштаат земјава и ќе нема кој да не лекува. Овој доктор треба да биде анградена. не да доаѓа овде по судниците, затоа што нема никаква вина. Тој колку може помагал и се уште помага на пациентите. Ова е нанесена неправда, тој треба да се награди, а не овде да го губи времето. Него го чекаат пациенти на кои им пружа што е можно најголема помош“, рече жена која беше на протестот пред судот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...