5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаУФЦ ѕвездата Џордан Џонсон пристигна во Македонија – од 3 до 6...

УФЦ ѕвездата Џордан Џонсон пристигна во Македонија – од 3 до 6 мај ќе одржи семинар во Штип

УФЦ борецот Џордан Џонсон пристигна во Скопје кој е ексклузивен гостин на Боречкиот клуб Олимпија од Штип. Американецот Џонсон беше пречекан од директорот на БК Олимпија, Методи Сичков. Џордан од 3 до 6 мај ќе одржи семинар во Штип, пренесува ipon.mk.

Џонсон има 12 победи во ММА (2 КО/ ТКО, 4 завршница и со 6 одлука) и 2 порази (1 КО/ТКО и 1 со одлука). Настапува во ПФЛ, УФЦ, РФА .

„Џонсон ќе одржи 4 т.н. клиники, во кој ќе одржи промотивни тренинзи на база на семинар, со цел согледување на потенцијалот, но и промоција на овој спорт кај младите. Имајќи предвид дека станува збор за еден од најпрестижните, но и најмасовно поддржуваните боречки спортови во светот, ова ќе претставува одлична можност не само за штипјани, туку и за сите млади од земјата. Со оглед на тоа дека основниот спорт во кој Џонсон ја започнува својата кариера е борењето, БК Олимпија ќе биде негов домаќин, не само за овој настан, туку и за идните ангажмани кои во перспектива ги има Џонсон, во наштата земјата и во Источна Европа. За таа цел Олимпија, која е домаќин на Џонсон, има чест да ги покани сите млади спортисти од боречките спортови, борење, џудо, бокс, карате, К1 и слично, кои се заинтересирани да одржат тренинг со Џонсон“, велат од БК Олимпија.

Трошоците за присуство на овие тренинзи на база на семинар и се на товар на БК Олимпија

„Сите заинтересирани спортисти од боречките спортови борење, џудо, бокс, карате, К1кои сакаат да се запознаат со боречките вештини на овој голем спортист и да учествуват на тренинзите со Џонсон да се пријават во БК Олимпија. Тренинзите ќе се одржат во спортската сала „Славејко Арсов““ истакнуваат од штипскиот клуб.

Планот и програмата ке се одвива по следниот редослед:

На 3 мај 10:00-17:00 часот (Македонија/ Штип) еволуција-состанок со градоначанлик на Штип Иван Јорданов;

На 5 и 6 мај борачки активонсти во Штип и состаноци;

На 6 мај 10:00-17:00 часот (Штип) еволуција, борачки активности.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...