7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаУкраден штитот на Александар Филхелен од мостот на цивилизациите

Украден штитот на Александар Филхелен од мостот на цивилизациите

Украден е штитот од статуата Александар I Филхелен (498-454 п.н.е) — седмиот македонски крал по ред од лозата на Аргеади, кој се наоѓа на Мостот на цивилизациите.

Граѓани на социјалните мрежи споделија фотографии на кои се гледа дека штитот е со пречник од 1.5м.

А, освен штитот украдени биле и скоро сите натписи кои се под спомениците.

„Што е следното? Мостот?” – прашуваат граѓаните.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...