6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНов хорор во основно училиште: Ученик извадил пластичен пиштол и го вперил...

Нов хорор во основно училиште: Ученик извадил пластичен пиштол и го вперил кон неговите соученици.

Во Основното училиште „Јефимија“ во Обреновац ден по страотниот масакр во училиштето во Врачар е снимен нов ученички инцидент. Имено утрово, по минутата молчење во знак на загубените животи, момче извадило пластичен пиштол од ранец, а друг сооученик го вперил кон останатите деца во училиштетот.

– На местото на настанот веднаш реагираше училишниот полицаец. Во првиот разговор со класниот раководител било констатирано дека по едноминутно молчење наставникот ги оставил децата во училницата неколку минути за да утврди дали сите деца влегле во нивните училници, односно дали биле во ходниците на училиштето за да започне наставата. За тоа време ученик извадил пластичен пиштол кој му го покажал на друг. Тој другар го зел пластичниот пиштол најверојатно со намера да го фрли во канта, но му ја одзел трето момче, кое почнало да мавта со него во училницата – пишуваат српските медиуми.

Децата кои биле во училницата биле преплашени, известена е класниот раководител како и службата на Центарот за социјална работа, а едно од овие момчиња со својот родител било предадено на припадници на МУП кои веднаш реагирале по повикот.

– Повторно неверојатна вест, во дежурната полиција е пријавено дека во 07.35 часот веднаш по едноминутниот молк во Обреновац, во ОУ „Јефимија“ во центарот на Обреновац, ученикот М.Д.(2009) извадил пластичен пиштол и го вперил во правец на учениците. Сè се случило кога дежурната наставничка по едноминутно молчење ги оставила децата во училницата, за да утврди дали сите деца влегле во училниците за да започне часот. За тоа време М.Д. извадил пластичен пиштол, кој му го покажал на друг, кој му го одзел со намера да го фрли во канта, а потоа интервенирал трет ученик кој земал пиштол и почнал да мавта околу училница Веднаш реагирала училишната полиција. Децата биле исплашени, директорот, службата на Центарот за социјална работа, а едно од момчињата е предадено со родителите на припадниците на МУП, кои веднаш реагирале по повикот за ваква настан – пишува „Мондо.рс“

Да потсетиме, ученик од основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар вчера уби осум ученици и еден чувар, а тешко рани уште шест ученици и еден наставник по историја.

Во Србија е прогласена тридневна жалост, а наставата во сите училишта во Србија почна утрово со едноминутно молчење, со цел да им се оддаде почит на учениците и вработените во основното училиште Владислав Рибникар во Врачар. И попладневната смена ќе започне со едноминутно молчење.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...