30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаАрмијата во Македонија се поднови со нови Американски Оклопни Возила.

Армијата во Македонија се поднови со нови Американски Оклопни Возила.

Армијата на Република Северна Македонија по подолго време за потребите на воените сили конечно го доби вториот контигент од лесните оклопни возила ЈЛТВ од американско потекло.
Како што на прес конференција денес кратко изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска одговарајќи на новинарско прашање, на пристаништето во Солун, Република Грција, пристигната е втората испорака од лесни оклопни возила во рамките на проектот „Набавка на лесни оклопни возила на тркала“.

Станува збор за нови 27 ЈЛТВ лесни оклопни возила од американско потекло. Досега македонската армија набави 6 вакви возила каде со овие 27, македонската војска ќе располага со 33 нови софистицирани оклопни возила кои одговараат на сите модерни НАТО стандарди на кои треба да се модифицира армијата. Ова е втора ваква испорака а првата испорака стигна минатата година во Јули, каде што тогаш Петровска ја објави оваа информација.

Проектот „Набавка на лесни оклопни возила на тркала“ е започнат во 2019 година со склучување на Договори помеѓу Владите на Република Северна Македонија и САД, а во периодот што следи се очекува набавка на друга современа воена техника за опременување на армијата.

Инаку ЈЛТВ е едно од најсовремените оклопни возила во својата класа и Македонија има нарачано вкупно 45 возила ЈЛТВ-а.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...