6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Штипската градинка Вера Циривири, воопитувачките на родителите им барале пари на...

Во Штипската градинка Вера Циривири, воопитувачките на родителите им барале пари на рака за завршена приредба !!!

ШТИПСКА ГРАДИНКА БАРА ПАРИ НА РАКА ОД РОДИТЕЛИ ЗА ЗАВРШНА ПРИРЕДБА

Штипската градинка „Вера Циривири – Трена“ освен за фотографирање и влезници за завршната приредба од родителите побарале да ја платат и облеката што децата ќе ја носат на завршна приредба, а таа нема да остане за нив. Сите пари побарале да бидат платени одеднаш. Од „Управата“ им кажале на воспитачките и на негувателките да соберат пари за фотографирање, влезници и облека, а тие приморани да слушаат наредби, ги информираат родителите да донесат пари во КЕШ.

По реакции на засегнати родители, прашуваме:

По кој основ барате по 500 ден. за секое дете „за да се покријат дел од трошоците” за приредба⁉️

Како собирате пари на рака ЗА ОБЛЕКА што останува за градинката, а не останува лично за децата⁉️

Со каква Одлука се дрзнувате на ова⁉️

Каде ви е тендерот за фотографирање и стои ли таму во некоја клаузула по колку и на кој начин ќе ги собирате парите?

💰 500 денари за облека на децата за завршна приредба? А отчет, а сметки, а образложение пред родителите???

✔️ За потсетување, од ЛО Левица – Штип пред една година поднесовме иницијатива до Советот за БЕСПЛАТЕН ПРЕСТОЈ И ХРАНА во градинките. Советниците од власта дрско ја одбија‼️ Па дури и без обзир, вие од градинката, барате пари на рака од родителите‼️

📢 Од ЛО Левица – Штип уште денес бараме ОТЧЕТ за ПЕТСТОТКИТЕ што на рака ги собирате за облека на децата за завршна приредба‼️

Дали облеката за тие пари останува за децата или останува за градинката❓

📢 Ако гардеробата останува за градинката, а не за децата, зошто родителите да плаќаат?

Зошто во време на енормна скапотија, кога Гарадоначалникот дава МИЛИОНСКИ СУМИ на приватни фирми и продукции, не барате пари од Општина Штип Македонија, туку удирате по џебот на родителите❓

#КрајЗаДополнителниТрошоци

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...