30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаСветШведска го прогласи сексот за спорт и е домаќин на првото Европско...

Шведска го прогласи сексот за спорт и е домаќин на првото Европско првенство во секс

Шведска стана првата земја во светот која официјално го регистрираше сексот како спорт. Таа е и домаќин на првото Европско првенство за секс во Гетеборг, кое ќе почне на 8 јуни. Шампионатот се одржува во организација Шведската секс федерација, а ќе трае шест недели со учесници кои ќе се занимаваат со сексуални активности во 16 дисциплини. Тука се вклучени : заведување, орален секс, предигра и др.

Учесниците ќе се занимаваат со сексуални активности од 45 минути до 1 час секој ден во своите натпревари . Времетраењето ќе биде според натпреварот, но некои извештаи велат дека натпреварувањата може да траат и до шест часа на ден.

На првенството ќе учествуваат 20 луѓе од различни земји, според првичните регистрации, додека за победниците ќе одлучува комисија од тројца судии, како и рејтингот на публиката.

Според извештаите, учесниците исто така ќе бидат оценувани во 16 дисциплини кои ќе вклучуваат орален секс, заведување, пенетрација, издржливост, број на оргазми, познавање на секс, хемија и комуникација помеѓу парот, изглед итн. Во согласност со овие аспекти, учесниците можат да добијат помеѓу пет и 10 поени.

Драган Братих, претседателот на Шведската секс федерација соопшти дека признавањето на сексот како спорт е неизбежно, како што пишува „Times of India“ и го истакна потенцијалот за физичка и ментална благосостојба преку сексуалната активност и важноста на тренинзите.

„Исто како и секој друг спорт, за да се постигнат посакуваните резултати во сексот потребен е тренинг. Затоа, логично е луѓето да почнат да се натпреваруваат и во оваа област“, рече Братих, цитиран од „Times of India“.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...