19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаСопственикот на „ДоказМ“ однесен во „Идризово“, сајтот исклучен.

Сопственикот на „ДоказМ“ однесен во „Идризово“, сајтот исклучен.

Марјан Стаменковски од „ДоказМ“ намалената затворска казна, започна да ја издржува во затворот „Идризово“. Истовремено, се уште не е спроведена судската одлука за бришење на домен-адресата на неговиот портал, каде се пласираа текстовите за кои е осуден. Но хостингот на порталот е исклучен.

Стаменковски е спроведен во најголемиот затвор во земјава, каде ќе треба да остане уште две години и два месеци. Тој досега помина четири месеци во притвор, поради опасност од бегство.

Првичната казна за Стаменковски беше три години и еден месец. Потоа, Апелација му ја намали на две години и шест месеци. Нему одново ќе му се суди за делото – уцена.

При претресот во станот каде престојуваше, нему му беше одземена и поголема сума на пари, според неофицијални информации над 90.000 евра за кои сомнежите се дека потекнуваат од други кривични дела. Поради ова, се води и втор предмет против него.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...