17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски: На Ковачевски му кажав – Ајде во Влада заедно, но без...

Мицкоски: На Ковачевски му кажав – Ајде во Влада заедно, но без ДУИ!

И покрај бројните шпекулации дека се обезбедиле 80 пратеници, 44 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ стојат на ставот дека уставни измени под бугарски диктат на ваков начин, под овие околности, ние нема да поддржиме. Тоа беше јасно кажано на денешната средба со господинот Ковачевски.

Оваа рамка е неприфатлива и за мнозинството граѓани. На денешната средба која траеше час и половина разговаравме за предлози кои што ги даде господинот Ковачевски, кој би го издвоил еден: Тој предложи во рамките на парламентот да отпочне дискусија и да се изгласа промената на Уставот, а потоа да биде формирана Влада во која што 10-ресори кои ги менаџира СДСМ, 5 да бидат дадени на ВМРО-ДПМНЕ, да отпочне процесот на преговори со ЕУ, да бидат завршени неколку поглавја а таа Влада да ги подготви парламентарните избори.

На оваа понуда дадов следен став: ВМРО-ДПМНЕ е подготвен да влезе во Влада со СДСМ и со останатите политички партии, но без учество на ДУИ. Ние сме подготвени да учествуваме во истата, со тоа што избори подготвува техничка Влада, а евентуалните уставни измени да важат денот кога ќе почне ратификација на пристапниот протокол на Македонија во рамките на ЕУ од парламентите на 27 членки. Тоа беше протоколкувано како кршење на преговарачката рамка, по што предложив предвремени парламентарни избори, за кои дадов три датуми како предлог, да се формира Влада на широко национално единство, во која нема да биде дел ДУИ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...