10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаДруштвото Методија Андонов Ченто од Сиднеј Австралија ја реализираа својата трета...

Друштвото Методија Андонов Ченто од Сиднеј Австралија ја реализираа својата трета донација за Општина Прилеп

Во соработка со Австралиско – Македонското друштво – Методија Андонов Ченто – Сиднеј, Австралија, обезбедивме донација на опрема за младите спортисти од младинската фудбалска школа на ФК „Победа“.

Опремата вклучува – дресови, шушкавци, топки, степери, мрежи, скали за вежбање, фитнес топки, ролери, ластици, јажиња, мрежи за топки, тркала за вежбање и др.

Соработката помеѓу Општина Прилеп и Австралиско – Македонското друштво Методија Андонов Ченто – Сиднеј трае повеќе од една година преку советникот за млади Гоце Бумбароски и ова е нивна трета донација.
Претходно во 2022 година ова друштво донираше опрема за основните училишта во општина Прилеп (печатари, телевизори, топки, тримери за трева, поликолор, нагледни средства за ученици со посебни образовни потреби), и околу 500 фудбалски дресови за нашите најмлади жители.


Вакви акции се надевам дека ќе продолжат и во иднина со наша максимална поддршка и соработка со сите општествено одговорни компании и здруженија.
Пишува Борче Јовчески

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...

Смрдеа се шири од хотелите во Маврово, фекалните води одат директно во езерото

Државниот инспекторат за животна средина деновиве доби уште една пријава за загадување на околината на Мавровското Езеро. Жители на селото Маврово и сопственици на...