9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЏеврије – по 32 години за првпат добива лична карта !!!

Џеврије – по 32 години за првпат добива лична карта !!!

За повеќето граѓани, понеделник, денешниот ден е сосема вообичаен ден, почеток на работната недела и веќе видена битка во градскиот метеж и трка со секојдневните обврски. Но, за Џеврије Хетеми денеска е празник, а на листата има една, најважна обврска која ќе ѝ го смени животот на подобро. Оваа ведра и посветена мајка живее со четирите деца и со сопругот во Скопје. Пред неа е едно ново поглавје од животот, кое за повеќемина од останатите граѓани на земјава е нормалност, но таа го доживува како „подарок“ – првпат после 32 години таа ќе се фотографира за да добие лична карта и со тоа ќе стане рамноправна со сите граѓани.

Таа никогаш повеќе нема да треба да се грижи дали нејзините деца ќе имаат здравствено осигурување, а ќе можат и за првпат да излезат од границите на земјава, нешта кои што изминатите 32 години ѝ биле ускратени и одземени. И покрај тоа што е родена во Скопје, учела во скопско основно училиште и завршила осмо одделение, родила четири деца на државните клиники во Скопје и целиот свој живот го поминала во главниот град, Џеврије за институциите на државата не претставувала македонски државјанин, туку имала само „дозвола за престој на странец“.

Државата ја третирала како странец, иако таа е родена во болницата во Чаир, а во странство, надвор од државата, никогаш не стапнала. Всушност, Џеврије за „Слободен печат“ вели дека не само во странство, туку ѝ било страв да замине и до Охрид кога доаѓал период на летни одмори, од страв дека децата ќе ѝ се разболат, а таа нема лична карта и нема здравствено осигурување и ќе мора да плаќа приватно, што е многу поскапо.

-Животот без документи е голгота и постојан страв. Нон-стоп се чувствував како да сум нешто посебно, ама не во позитивна смисла, туку како заробена. Каде и да одев, немав право на ништо. Најголемото мое дете има 10 години и на десетгодишна возраст го доби првиот извод од матичната книга на родените. Многу сум среќна што иако чекавме години и години, сите четири деца ми се средени со документи сега, вели Хетеми за „Слободен печат“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...