19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаДодека барам лек од кој ми зависи живот, Меџити вели дека правам...

Додека барам лек од кој ми зависи живот, Меџити вели дека правам шоу“, пациент побара јавно извинување

Пациентот Игор Пехчевски, болен од цистична фиброза бара извинување од министерот за здравство, Фатмир Меџити за неговиот коментар во интервјуто за „Макфакс“ дека правел шоу кога бараше лек „трикафта“.

Пехчевски бара министерот јавно да се извини, а лекот да биде донесен веднаш, а не за неколку месеци.

– Го слушам и гледам министерот за здравство. Јас барам лек од кој животот ми зависи, а тој си дозволи како доктор и министер за здравство да каже за мене дека со барањето на лек правам шоу во јавноста на телевизија. Барам јавно извинување. И главното: Донесете го лекот „трикафта“ веднаш, а не за неколку месеци како што кажувате во вашите изјави, кажа пациентот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...