8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаМу тргна со патриотските песни: Ламбе заминува во Австралија

Му тргна со патриотските песни: Ламбе заминува во Австралија

Музичарот Ламбе Алабаковски во април наредната година заминува во Австралија. Тој ќе биде дел од музичката турнеја заедно со дуото ,,Некст Тајм”, кои пак ја најавија дружбата со нашите иселеници, по вторпат за кратко време, затоа што и во април годинава имаа австралиска турнеја заедно со Влатко Лозаноски.

Ламбе и во минатото, пред 15 години, кога беше актуелна тинејџерска музичка ѕвезда, имаше турнеја во Австралија, заедно со Елена Ристеска, Ноне Неделковска и Ѓоко Танески. Стануваше збор за еднонеделна турнеја со три концерти, и тоа во Мелбурн, Сиднеј и Перт.
Тие беа едни од ретките домашни изведувачи на забавна музика, кои тогаш гостуваа во Австралија, каде претежно се канат фолк музичари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...