17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПоевтинуваат сокчињата, водата во шишиња и пивото.

Поевтинуваат сокчињата, водата во шишиња и пивото.

Од утре во маркетите по поевтини цени ќе можат да се купат и безалкохолните пијалаци, газираните и негазираната вода и пивото. Дополнително намалување ќе има и кај овошјето и зеленчукот поради намалување на трговските маржи. Вакви одлуки донесе Владата на денешната седница, за што на прес конференција информираше премиерот Димитар Ковачевски кој нагласи дека тие уште во текот на денот ќе бидат објавени во Службен весник, а ќе се применуваат од утре и ќе важат до 30 ноември годинава.

„Со денешната одлука на Влада на листата со гарантирана цена влегуваат и безалкохолните пијалаци, газираните и негазираната вода и пивото. Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот со што дополнително ќе се намалат цените до 30 проценти за овие производи“, рече на прес конференција во Владата премиерот Ковачевски.

Тој посочи дека кон мерката Гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучиле производителите на безалкохолни пијалаци и вода.

„Ова е за поздравување бидејќи само со заедничко дејствување можеме да придонесеме за економска стабилност во државата и пред се она што е најважно да ги заштитиме граѓаните“, рече Ковачевски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...