15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЖртвите во Ист Гејт го виделе напаѓачот кратко пред тој да пука...

Жртвите во Ист Гејт го виделе напаѓачот кратко пред тој да пука во нив (ВИДЕО)

Во анализата на видеото од Ист Гејт на кое се гледа како засега непознато лице пука во двајца луѓе се забележува дека жртвите на една до две секунди пред да биде пукано го забележуваат напаѓачот.

На видеото убаво се гледа дека двете жртви се загледуваат кон човекот што преходно ги следел и се движел зад нив и во еден момент додека се тие на ескалаторот истрелува повеќе куршуми во нив.
Времето од кога го виделе додека тој пука е максимум две секунди поради тоа тие не можеле ниту да бегаат ниту на друг начин да се спасат од нападот, анализираат припадници на МВР.

Од видеото може да се претпостави дека жртвите се на штрек и дека очекувале напад но нејасно е зошто иако пред два месеци едната жртва била цел на сличен напад повторно се движел низ Ист Гејт.

Внимателно гледање на видеото од денешното пукање во Ист Гејт Мол се гледа како двајцата сега веќе повредени ги вртат главите во правец на напаѓачот откако претходно излегуваат од теретана и се упатуваат кон најблискиот излез и скали.

Откако тие се симнуваат по ескалаторот зад грб им приоѓа лицето кое на себе има и слушалки и црна капа, по што пука кон нив и бега.

Инаку по денешното пукање во „Ист гејт мол“, едно лице е во критична состојба, а друго е пренесено на Клиниката за торакална хирургија. Информацијата за МИА ја потврди директорот на Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ во Скопје, Љубен Арсенков.

,,Двајца пациенти се примени во болницата, станува збор за две машки лица. Едниот пациент е задржан кај нас, веднаш е однесен во операциона сала поради сериозноста на повредите. Во моментов се изведува оперативен зафат кај овој пациент. Во тешка состојба е и врз него се врши оперативен зафат поради повреди во стомакот и во градната шуплина. Другиот е препратен на Клиниката за торакална хирургија. И кај едниот и кај другиот пациент се работи за прострелни рани”, појасни Арсенков.

Министерството за внатрешни работи потврди дека имало пукање во овој скопски трговски центар, екипи на МВР се на терен и работат на расчистување на случајот.

Целото видеоТУКА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...