10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаПендиков го даде првиот исказ: „Ме претепаа оти се чувствувам бугарин“

Пендиков го даде првиот исказ: „Ме претепаа оти се чувствувам бугарин“

Секретарот на сега затворениот бугарски клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, Христијан Пендиков, денеска првпат даде исказ во рамки на судскиот процес кој се води во врска со неговото претепување во јануари годинава. Првото рошиште за случајот се одржа во февруари, но досега повеќепати беше одложувано.
Во сослушувањето пред Судот во Охрид, Пендиков кажа дека обвинетите му нанеле тешки телесни повреди и го навредувале на национална основа оти се чувствувал како Бугарин.
Ohrid1

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...