22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСрбија го купи документот со кој Бугарија ја окупираше Македонија, власта на...

Србија го купи документот со кој Бугарија ја окупираше Македонија, власта на СДСМ не сака ваков примерок

Српската влада на вчерашната седница донесе одлука за купување на примерок од т.н Директива 25 од 1941 година.Со тој документ Хитлер издал наредба за напад над Југославија и дозвола на Бугарија да се окупира Македонија.

Овој примерок на Директивата чини околку 40.000 долари и е купен од аукциска куќа а во светот постојат уште неколку примероци.Македонската влада досега не покажала интерес да купи ваков документ со кој се докажува бугарската окупација во 1941 година.

Позната е целата содржина на документот „Директива 25“ со која нацистичка Германија одлучила да го нападне Кралството Југославија во 1941 година во чии дел била и територијата на денешна Македонија.

Во документот може да се види дека Бугарија влегла во сојуз со Хитлер поради неговото ветување дека ќе им ја отстапи Македонија.

Мојата намера е да ја нападнам Југославија со концентрична операција од областа Риека – Грац, од една страна, и од областа на Софија, од друга, во генерален правец кон Белград и да ја уништам југословенската војска. и покрај тоа да го одвојам најјужниот дел на Југославија од останатата територија и да го земам во мои раце како база за проширување на германско-италијанската офанзива против Грција.Ќе се направат обиди Унгарија и Бугарија да соработуваат во операциите, давајќи им можност да ги вратат Банат и Македонија.-се наведува во директивата на Хитлер.

Бугарите влегоа во Македонија на 19 април 1941 година со операцијата „Марита и брзо ја воспоставија својата окупација која денеска со модерен речник се нарекува администрација.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...