26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаСтојанче Ангелов: Соработката со СДСМ е минато, потфрливме како Влада

Стојанче Ангелов: Соработката со СДСМ е минато, потфрливме како Влада

Соработката со СДСМ веќе е минато, изјави денеска Стојанче Ангелов, лидер на партија „Достоинство“ која е дел од владината коалиција.

Ви интервју за радио „Лидер“ Ангелов, кој ја извршува функцијата директор на Центарот за управување со кризи, денеска рече дека е разочаран од СДСМ бидејќи таа партија не ги исполнила барањата на неговата политичка партија.

-Во овој момент сметам дека соработката со СДСМ веќе е минато. Оваа влада потфрли во суштината на „Достинство“. Прогласија само четири воени инвалиди. Некако не наидуваме на разбирање – кај СДСМ постои добро расположение, но кочницата е кај ДУИ. Поднесовме иницијатива до Владата, не се закануваме, но бидејќи не помина поднесовме предлог за изменување и дополнување на Законот за бранители. ВМРО-ДПМНЕ му даде целосна поддршка, очекувам претседателот на Собранието да го стави на дневен ред. Се надевам дека СДСМ ќе даде поддршка, кажа првиот човек на „Достоинство“.

Според него, поимот „Европски фронт“ е ПР стратегија на Владата.

-Тоа не значи дека другите партии не се за Европа. Ние речиси и да немаме некоја партија која е против членство во ЕУ. Ние потфрливме како влада, јас ќе се повикам на извештајот на Европската Комисија. Ставањето на вицепремиер на црната листа за мене е погубно, а градоначалникот од редовите во ДУИ исто така заврши на оваа листа, вели Ангелов.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...