22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаШто се случува со сметките за струја?!- Штипјанецот Борче вели прв пат...

Што се случува со сметките за струја?!- Штипјанецот Борче вели прв пат во мојот живот добивам сметка за струја од 18.590 денари !!!!

Граѓаните последните два месеци реагираат на превисоки сметки за струја, ако плаќале 4000 денари сега плаќаат по 9.000 денари, а дома се греат на инвертер клима, бидеќи дрвата оваа година беа со рекордна цена близу 5.000 денари за кубик !!!


Претходно лицето на сметката од 9626 денари плаќал максимална сума на сметките од 4.000 до 4.700 денари а сега сметката е дупло повеќе.

Лицето За Шило Магазин, кажува дека се јавило и во ЕВН, од таму добил одговор дека е влезен во третиот блок на потрошена енергија, иако истиот тврди дека троши струја онолку како што трошел изминатите месеци !!!!

18.590 денари е последната сметка за струја која штипјанецот Борче Ѓеорѓиев ја доби од ЕВН и од што го боли глава. Вели дека досега ова е највисоката сметка за струја што му дошла во животот, а незнае зошто.

Претходниот месец Ѓеорѓиев исто така добил висока сметка од 10.500 денари, но некако ја преживеал, надевајќи се дека наредниот месец ќе му биде искомпензирана во помалку.

Напротив, следниот месец ја добил шокирачки високата сметка.

Досега, во зимскиот период просечно Ѓеорѓиев плаќал помеѓу 6 и 7 илјади денари, но сега со новите тарифи тој е комплетно збунет што се случува, бидејќи тој како потрошувач од ЕВН е делигиран во четвртиот и најскап блок.

Ѓеорѓиев нема пари да плаќа толку високи сметки и е револтиран поради она што му се случува.

Ние побаравме одговор од ЕВН, но до завршување на прилогот истиот не го добивме.

Што сега за Ѓеорѓиев е крајно неизвесно, но струјата неговото семејство го става во крајна економска неизвесност, бидејќи практично половина приход треба да заврши на сметка на ЕВН.

Видео Тука !!!!!!!

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...