21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаГодинава уште 50 милиони евра за автопатот Кичево - Охрид

Годинава уште 50 милиони евра за автопатот Кичево – Охрид

Годинава ќе се потрошат, односно ќе се позајмат уште 50 милиони евра од кинеската Ексим Банка за доизградба на автопатот Кичево – Охрид, пишува во објавената програма на Јавното претпријатие „Државни патишта“ за 2024.

„Кредит од Ексим Банка во износ од 3.100.000.000 денари за финансирање на изградба на автопат Кичево – Охрид“, пишува во документот во кој се предвидени сите трошоци на јавното претпријатие до крајот на оваа година.

Од друга страна, за проектот со Коридорот 8 и Коридорот 10Д, каде „Бехтел и Енка“ ќе гради три автопатски делници предвидени се 250 милиони евра од буџетот, но и уште околу 25 милиони евра непотрошени од минатата година, така што за оваа намена предвидени се околу 275 милиони евра за 2024.

Владата пред крајот на минатата година ангажираше ФИДИК експерт кој требаше да каже дали да се менува нешто во начинот на финансирање и доизградба на автопатот Кичево – Охрид, но на крајот одлучи да почнат преговори со постојаниот изведувачот за склучување анекс на договор за да се продолжи рокот за изведба, со искористување на веќе обезбедените финансиски средства.
Фактор Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...