8.7 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаСветБајден ги измеша Ангела Меркел и Хелмут Кол кој почина во 2017...

Бајден ги измеша Ангела Меркел и Хелмут Кол кој почина во 2017 година

Претседателот на САД Џо Бајден, додека раскажуваше разговор од 2021 година, двапати го спомна покојниот германски канцелар Хелмут Кол наместо поранешната канцеларка Ангела Меркел.
Тоа беше вторпат оваа недела Бајден да се присети на разговор со европски лидер кој е мртов со години.
Бајден на два настани рече дека Хелмут Кол, кој почина во 2017 година, го прашал како би реагирал доколку ги прочита вестите за луѓе кои упаднале во британскиот парламент и убиле офицери „за да го запрат изборот на премиер“. Меркел беше на таа средба во Велика Британија.

Овие изјави не се првата конфузија на Бајден со имињата на европските лидери.

Во неделата, Бајден го помеша Франсоа Митеран, поранешниот француски претседател кој почина во 1996 година, со францускиот претседател Емануел Макрон.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Смрдеа се шири од хотелите во Маврово, фекалните води одат директно во езерото

Државниот инспекторат за животна средина деновиве доби уште една пријава за загадување на околината на Мавровското Езеро. Жители на селото Маврово и сопственици на...

Бојмацалиев: МВР има капацитет да спроведе мирни претседателски и парламентарни избори

МВР има капацитет да спроведе мирни претседателски и парламентарни избори Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, во интервју за Локално.мк на прашање за...

Американците слетаа на Месечината!!!

Сондата „Oдисej Нова-Ц“ на американската компанија „Интуитив машинс“ слета на Месечината, соопшти фирмата со седиште во Хјустон, Тексас, Соединети Држави. Уредот ги испрати и првите...

Претседателот на Собранието Јован Митрески: Ги почитуваме санкциите кон Русија

Претседателот на Собранието Јован Митрески денеска во Киев му кажа на претседателот на Врховната рада на Украина, Руслан Стефанчук дека Македонија целосно се...